[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.71″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Kadınlar sıra dışı bakış açıları ve duygusal zekâlarıyla iş dünyasında daha fazla yer almaya başladı. Öyle ki erkek egemen bir sektör olmasına rağmen inşaat sektörü bile bünyesinde birçok kadın profesyoneli barındırıyor. Koru Florya’dan Belgin Özyurt ile Yuvataş İnşaat’tan Güzin Ervardar inşaatın kadın ellerinden yalnızca ikisi. Bakış açıları ile farklarını net bir şekilde ortaya koyuyorlar.

 

Florya’da, metrobüsün yakınında, yolun hemen kenarında şu aylarda birkaç inşaat şirketinin lüks projeleri yükseliyor. Her proje birbirinden iddialı ama pazarlama alanında öne çıkan proje ilk müşterileri kapacak. Bunun için de projelerin pazarlama direktörleri arasında hummalı bir rekabet var. Belgin Özyurt da bu projelerden Koru Florya’nın satış ve pazarlama müdürü. Özyurt, erkek egemen bir sektörde çalışmasına rağmen, kadın bir çalışan olarak inşaat sektöründe kendi farkını ortaya koymaya çalışıyor.

 

Bunun için de daha Koru Florya projesinin inşasına başlanmadan önce çalışmaya başladı. Bölgede detaylı bir araştırma yaparak tüketicilerin Florya’da nasıl bir ev istediğini sordu. Tüketiciler çok yüksek katlı binaların yükselmediği Florya’da cumbalı mutfak, büyük salon ve özellikle çocuklarının oynayacağı alanlar olsun istiyordu. Özyurt, bu bilgilere ulaşmak için yaptığı araştırmalarda Florya’nın geçmişinde hanımeli koktuğunu da öğrendi.

 

Hanımelini, Koru Florya projesinde nasıl harmanlayacağını düşündü ve projedeki tüm katlara hanımeli dikerek sahiplerine teslim edilebileceği fikrine vardı. “Yani eski geleneği yansıtacağız” diyor Belgin Özyurt. Tabi tüketicilerin algısında fark oluşturmak için yapacakları tek hamle bu değil. Belgin Özyurt ve ekibi, satış ofisine gelip proje hakkında bilgi almak isteyen tüketicilere hanımeli kokan oda parfümleri veriyorlar. Bitmeyen hanımeli mumu siparişi de verdiler ve yakında gelen tüketicilere bu mumlardan da hediye edecekler.

 

belgin-ozyurt-2

Kadın sayısı hızla artıyor

Bugün kadın hiç olmadığı kadar iş dünyasında, sivil toplumda ve siyasetteki yerini arıyor. Bu arayış, bugün kadınların birçok sektörde söz sahibi olmasını sağladı. Zira kadınlar sıra dışı bakış açıları ve duygusal zekalarıyla iş dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Belgin Özyurt da çalışma hayatında daha aktif rol alan kadınlardan biri. Belgin Özyurt, erkeklerin başrolde olduğu bir sektör olan inşaatta çalışıyor. Eskiden inşaatta Belgin Özyurt gibi örnekler neredeyse yok denecek kadar azken, bugün sektörde kadın çalışanların sayısı hızla artıyor.

 

Kadın mimarlar farklı

Peki, kadınların inşaat sektöründe yaşadığı zorluklar neler? Kimisi bu konuda dezavantaj yaşamasa da, hemcinslerinin iş dünyasında az olmasından kaynaklanan bir takım sıkıntılarla karşılaştıklarını söyleyenler de var. Bir şantiyede birkaç kadın çalışırken ve sadece belirli pozisyonlarda iken erkek çalışanlar daha etkin görev alabiliyor. Kadınlar için daha ulaşılabilir görülse de, tasarım alanında isim yapmış kadın sayısı çok az. Bu konuda herkesin ortak tanıdığı tek bir isim var. O da dünyaca ünlü İran asıllı mimar Zaha Hadid.

 

Hâlbuki kadın elinin değdiği tasarımların farkı hemen anlaşılıyor. “Kadın mimarın çizdiği mutfak daha farklı çünkü o mutfakta yemek yaptığı için biliyor neler gerektiğini. Kullanışlı çiziyor” diyor Belgin Özyurt. Ama bu sadece tasarıma has değil. Detaylar, evin fonksiyonelliği, kullanışlılığı dışında reklam ve pazarlamada da kadın bakışı farkını hissettiriyor. Bu sektörde 18 yıldır çalışan ve “İyi ki başka sektörde değilim” diyen Yuvataş İnşaat’ın Koordinatörü Güzin Ervardar ise “Detayları görme, detaylarla ilgilenme, bütünü görme anlamında kadınların sezgisel yetenekleri olduğu için bu iş kadınlara daha uygun denilebilir” diyor.

 

guzin-ervardar8

Pazarlamada daha etkinler

Kadınlar doğaları gereği daha titiz, daha estetik, daha farklı bir çalışma düzeni ile inşaat sahalarına çok farklı katkılar sağlayabilir. Bugün sektörde erkekler daha etkin. Özellikle inşaat işçiliğine bakıldığında erkekler kas güçleri ile çalışıyor. Ama kadınların bu sektörde erkeklerin yanında yer alması, inşaat sahalarının kadın ve erkeğin birlikte çalıştığı alanlar haline gelmesi, inşaatların, çalışma şartlarının ve nihai sonuçların kalitesini yükseltebilir.

 

Pazarlama alanına bakıldığında tablo daha net görülebilir. Zira pazarlama koordinatörü kadın olan projelerin zaman zaman bir adım önde olduğu söylenebilir. Çünkü her ne kadar erkekler daha çok parasal işlerle ilgilense de, ev satın alma kararlarında bayanların daha etkin olduğu söylenebilir. Kadınlar erkeklere göre evde daha fazla vakit geçiriyor. Bu noktada da kadınların ihtiyaçlarını bilen ve sattığı projenin özelliklerini en ince ayrıntısına kadar tüketiciye aktaran kadın pazarlamacılar daha etkili olabiliyor. Ki; 10 yıl önce sattığı bir projeden dolayı müşterisiyle arkadaş olan ve bugün bile halen görüşen kadın proje satış ve pazarlama yöneticileri var.

 

10 sene önceki projede oturuyor ama hala beni hangi projeye gidersem gideyim ziyarete gelen müşterilerim var. Böyle ilişkilerimizin devam ettiği çok müşteri var. Müşterilerimizin yüzde 25’iyle ilişkim böyle” diyor Güzin Ervardar ve ekliyor: “Ağırladığım müşterileri hiç unutmam. Hikâyelerini de unutmam. Bazen ismini unutsam da, çocuğu hangi okula gidiyordu, kayınvalidesi ne demişti, kocası ne yapmıştı, kardeşiyle ne yapmıştı hiç unutmuyorum. Özel bir çaba değil ama hepsini hatırlarım ve inanamazlar”

Haber Kaynağı; konuthaberleri.com

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]