[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.71″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Kendi elektriğini üretecek
Gölmahal Villaları Genel Koordinatörü Güzin Ervardar ise önümüzdeki yıl mart ayında teslim edilmesi planlanan proje ile ilgili şu bilgileri veriyor: 38 lüks villadan oluşuyor. İki tip villa ve iki fiyat var; 1 milyon 295 bin dolar ve 1 milyon 495 bin dolar. Rüzgar türbünü var. Proje tamamlandığında kendi elektriğini kendi üretecek. Üretilen 50 kilowatlık enerji, ortak alanlarda kullanılacak. Kalan enerji ise prosedürlere göre villalarda da kullanılamayacağı için, Elektrik idaresine satılacak. Bu da siteye gelir oluşturacak.

Doğalgaz’dan \%40 ucuza ısınacak
Gölmahal’de doğalgaz kullanılmayacağını belirten Güzin Ervardar ‘Isı pompası kullanıyoruz. Evlerde 1500 metre Reha Boru Sistemi var. Borulardan geçen su ısısı maksimum 38 -40 dereceye gediğinde ev ısınıyor. Bu doğalgazdan çok daha ucuz bir sistem. İlk yatırım maliyeti yüksek ama kullananlar yüzde 30-yüzde 50 tasarruf edecekler. Yazın da borulardan soğuk su geçecek, bu da evleri serinletecek’ dedi. Ayrıca evlerin üzerinde güneş kolektörleri bulunduğunu ifade eden Ervardar, sıcak suyun da bedelsiz olacağını belirtti.

Her evde bir iç bahçe var
PROJENİN bir diğer özelliğinin de evlerin içindeki bodrumdan çatıya kadar yükselen iç bahçeler olduğuna dikkat çeken Ervardar, ‘Bu sayede hem gün ışığından faydalanıyorsunuz hem de her katta bahçede oturur gibi oturuyorsunuz. Ayrıca her ev gölü görüyor. Herkesin 2.5 dönüm arsası ve müstakil bir havuzu var’ diyor.

Fotoğrafı karta basma işi bitti
Hakan Yalçın, fotoğraf sektörünün teknolojinin gelişmesiyle şekil değiştirdiğini belirterek, ‘Fotoğraf basma olayı tamamen bitti. Sektör küçüdü. Pek çok sektör temsilcisi başka alanlara yatırım yaptı. Ama baskı işi gerilerken profesyonel makine ve dijital kart satışı arttı. Biz de daha çok bu alana yöneldik’ diye konuştu.

Haber Kaynağı: Akşam Gazetesi

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]