[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.71″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Geçtiğimiz hafta Meclis’ten geçen Mütekabiliyet Yasası’nı değerlediren sektör temsilcileri, yabancıların ilk etapta merkezi lokasyonları tercih edeceğini, gelen taleplerin de bu yönde olduğunu açıkladı.

Yabancıya mülk satışının yolunu açan Mütekabiliyet Yasa tasarısı geçtiğimiz hafta, Meclis’te onaylanarak yasalaştı. Yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesinin ardından, inşaat sektöründe de hareketlilik başladı. İlk gün sonuçları, uzun süredir durgunluk yaşanan projelerde yüzleri güldürdü. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar sektöre canlılık getirdi.

Sektör temsilcileri Arap Baharı ile Ortadoğu’da yaşanan kaosun ardından yabancı yatırımcıların paralarını daha güvenli piyasalarda kullanmak isteyeceklerini ve Mütekabiliyet Yasası ile Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olacağı belirtiyor. Emlaklobisi.com’dan Semih Çavuşlar’a konuşan sektör temsilcileri, yabancıların ilk etapta merkezi lokasyonları tercih edeceğini, gelen taleplerin de bu yönde olduğunun altını çiziyor.

Ervardar: Yabancı yatırımcı lüks ve konforu arıyor
Gölmahal Villaları Genel Koordinatörü Güzin Ervardar da yasadan umutlu. İnşaat sektöründe uzun süredir yaşanan durgunluğun bu yasa ile aşılacağını ifade eden Ervardar, Türkiye emlak pazarının yabancılar için her zaman ilgi çeken bir yatırım enstrümanı olduğunun altını çizdi.

KISA VADEDE YOĞUN TALEP BEKLİYORUZ
Kısa vadede büyük talep beklediklerini söyleyen Ervardar: “Yabancı talebi, ister yatırım için toplu, ister yaşamak için tek ev olsun özellikli mülklere olmaktadır. Mimarisiyle, konforuyla, üreticisi ile fark yaratan projeler, bu talepten daha çok pay alacaklar. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanması ile bekleyen talebin hızlıca harekete geçeceğini düşünüyorum. Kısa vadede yoğun olacak talep, orta vadede normal seyrini bulacaktır” dedi.

FİYAT ARTIŞI OLMAYACAK
Türkiye’de yatırım yapacak yabancıların genelde yüksek gelirli gruplar olduğunu bu nedenle daha çok lüks ve konforu arayacaklarını beli belirten Ervardar: “Yabancı talebi fiyat odaklı olmaktan ziyade, konfor ve marka odaklıdır. Doğru fiyatlı projeler, ürünlerini satmakta zorlanmayacaklar. Artık gayrimenkul sektörü, yaşadığı krizlerden çok tecrübeli olduğu için çok kısa vadede çok büyük bir fiyat artışı olacağını düşünmüyorum.”

Ervardar, yabancıların İstanbul’da müstakil yaşam için Büyükçekmece, Sarıyer; çok katlı bina yatırımı için ise Kurtköy, Sancaktepe, Başakşehir ve Esenyurt bölgeleri tercih edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak; NTV

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]