[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.71″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

BeşyıldızYuvataş Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, ekonomide toparlanma sinyallerinin gelmesi, faizlerin gerilmeye devam etmesi, mevduata ve repoya yatırım yapmanın cazibesini yitirmesiyle, gayrimenkul sektörünün yeniden hareketlenmeye başladığını söyledi.

Birçok şirketin bu yıl satış fiyatlarında ciddi değişikler yapmadığını belirten Ervardar, “Fiyatların çok cazip olduğu bir dönemin son günlerini yaşıyoruz. Ayrıca piyasada genel olarak faiz oranlarının düşmesi ile birlikte, mortgage oranları da çok cesur bir yerde duruyor” dedi. Faiz oranlarının biraz yatay seyrettikten sonra, bir miktar daha düşebileceğini kaydeden Ervardar, şöyle konuştu: “Ancak gayrimenkul fiyatları yükselme tarafına doğru yön değiştirdi. Krizde, satın alma kararını erteleyen tüketiciler, faizlerin bir miktar daha düşmesi için beklemeyi düşünürlerse, çok zararlı çıkabilirler. Çünkü gayrimenkul fiyatındaki artıştan dolayı, daha çok kredi kullanmak zorunda kalırlar. Borç miktarları, dolayısıyla taksitleri artar. Bu basit matematik hesabını dikkatli yapmak gerekir.” “Optimum zaman: bugün” “Gayrimenkul yatırımında, fiyat-faiz açısından optimum zamanın ‘bugün’ olduğunu düşünüyorum” diyen Ervardar, çünkü hem konut fiyatlarını, hem mortgage oranlarını aynı anda bu kadar uygun bulmanın her zaman mümkün olmadığını, biri yükselirken diğerinin düşeceği manada ikisi arasında ters orantı olduğunu kaydetti. Konut satın alırken, üç noktayı göz ardı etmemek gerektiğini bildiren Ervardar, “Doğru lokasyon, doğru firma, doğru fiyat. Bu üç doğru bir araya geldiğinde yatırımcının zarar etmesi düşünülemez” dedi.

Haber kaynağı: dunyainsaat.com.tr

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]